Król strzelców w 1 lidze – historia

1 liga Polska to idealne miejsce przede wszystkim dla napastników, którzy mają największe szanse pokazania swojego kunsztu strzeleckiego i dostania się tym samym do Ekstraklasy.

Na zapleczu ekstraklasy prowadzone są klasyfikacje najlepszych strzelców i jak łatwo się domyśleć to właśnie korona króla strzelców jest tytułem, który najbardziej pomaga w znalezieniu lepszego klubu nie tylko w Ekstraklasie, ale również i za granicą.

 

Historia królów strzelców 1 ligi

W sezonie 2010/2011 najlepszym strzelcem został Charles Nwaogu z Świnoujścia, który zdobył 20 bramek, wyprzedzając Arkadiusza Aleksandra z Sandecji Nowy Sącz (15 bramek) oraz Marcina Mięciela z KS Łodzi (13 bramek). W sezonie 2011/2012 korona króla strzelców poszybowała do Wojciecha Kędziory z Piasta Gliwice, który ustrzelił 19 bramek, wyprzedając Arkadiusza Aleksandra (17 bramek) i Adriana Błąda z Zawiszy Bydgoszcz (15 bramek). Sezon 2012/2013 należał do znakomitego napastnika Macieja Kowalczyka. Piłkarz Kolejarza Stróże zdobył 22 bramki i bardzo wyraźnie wyprzedził Pawła Abbotta i Vladimira Boljevicia, którzy zdobyli po 15 bramek.

Bardzo podobną przewagę zdobył również Dariusz Zjawiński w sezonie 2013/2014. Napastnik Dolcana Ząbki zdobył 21 bramek, a wicekrólem strzelców został Michał Mak z 14 trafieniami. Ogromną przewagę zdołał wypracować sobie rok później Grzegorz Goncerz z GKS Katowice, który z 21 bramkami zdobył koronę króla strzelców wyprzedając Emila Drozdowicza i Tomasza Mikołajczaka, którzy zanotowali po 15 trafień.

Walka o koronę króla strzelców wyrównana była dopiero w sezonie 2015/2016 kiedy to zaplecze ekstraklasy na zakończenie 2 rundy miało aż 3 króli strzelców: Arkadiusza Aleksandra, Macieja Górskiego i Szymona Lewickiego, którzy zanotowali po 15 trafień.